Awards

Congratulations to Abraham Chiong and Jackie Li!

2018 - 2019 New York State Cyber Robotics Coding Competition Winners!

2019

2017

  • Times Ledger Queens Impact Awards - Certificate of Recognition
  • The Mathematical Association of America: American Mathematics Competitions School Winners - Ivy Chen, Aaron Ulak, Enea Pushaj, Isaac Aviles, Jason Lin, Kristen Hu

2016

  • Leukemia & Lymphoma Society: Pennies for Patients - Top Fundraising School
  • The Mathematical Association of America: American Mathematics Competitions School Winners - Akriti Dhungana, Viviana Sanchez, Prakreet Sharma, Joseph Rosa, Darlene Caguana, Ivy Chen

2015

  • The Mathematical Association of America: American Mathematics Competitions School Winners - Olivia Fung, Tyler Cowans, Marlon Orellano, Karen Perez, Ashley Saliasi, Wasma Ahmed

2014

  • The Mathematical Association of America: American Mathematics Competitions School Winners - Marlon Orellano, Wen Chen, Tenzin Tsetan, Julia Sochacki, Sophia Lin, Ryan Negron

2013

  • Leukemia & Lymphoma Society: Pennies for Patients - Service Award to Ms. Kohlhagen & Mr. Horodyski

2012

  • Leukemia & Lymphoma Society: Pennies for Patients - Service Award to Ms. Kohlhagen

2010

  • Chase Multimedia in the Classroom Award

2007

  • Yes Conference: Award of Excellence - Class 631

2006

  • Roosevelt UFSD 1st Annual Moot Court Competition - First Place
  • American Ballroom Theater: Colors of the Rainbow Team Match - Bronze Winners

2005

  • Mineola Middle School 2nd Annual Mock Trial Tournament - First Place
  • Ridgewood Intermediate School 93 First Annual Moot Court Tournament - Second Place

2004

  • District 24 Fourth Annual Moot Court Championship - Third Place

2003

  • Fourth Annual District 24 Intermediate School Invitational Moot Court Tournament - First Place
  • District 24 Excellence in Teaching and Learning: Visual Arts Project Winner - "Capitol Hill" by Andres Cabrera

2002

  • District 24 Third Annual Invitational Moot Court Tournament - Second Place

2000

  • Science Fair - Honorable Mention
  • District 24 First Annual Invitational Moot Court Tournament - Second Place

1999

  • Science Fair - Second Place
  • Science Fair - Third Place

1994

  • District 24 Social Studies Geography Bowl - Second Place

1992

  • Science Fair - Second Place